Korraldame täiskasvanute tööalast täiendkoolitust vastavalt täiskasvanute koolituse seadusele ja täiendkoolituse standardi nõuetele.
Finantskoolitused.ee korraldab täiendkoolitusi ja sisekoolitusi ehk tellimuskoolitusi:
- finantsjuhtimise ja raamatupidamise valdkonnas ning
- strateegiate juurutamise ja tulemuste mõõtmise valdkonnas
Täiendkoolitustel on võimalik valida järgmiste õppevormide vahel:
- e-õpe – personaalne koolitus koolitatavaga kokku lepitud aja jooksul
- grupikoolitused koolitusruumis
- grupikoolitused veebis Zoomi keskkonnas (veebikoolitused)
Koolitus toimub koolitusruumis, kui koolitusel osalejaid 2 nädalat enne koolituse toimumist on rohkem kui 3. Vastasel juhul toimub koolitus Zoomi keskkonnas reaalajas.
Täiendkoolituste kohta esitatakse kodulehel järgnev info:
- õppekava nimetus
- õppevorm
- toimumise aeg
- maksumus
- koolituse maht. Koolituse mahtu arvestatakse akadeemilistes tundides ja üks akadeemiline tund on 45 minutit. Igal e-koolitusel tuleb esitada kindel arv iseseisvaid töid.
- õppekeskkonna kirjeldus
- koolitaja/d
- koolituse sihtgrupp
- koolituse eesmärk ja õpiväljundid
- õppekava sisu
- koolituse lõpetamise tingimused ja väljastatavad dokumendid
Täiendkoolitusele registreerumine
Täiendkoolitusele saab registreeruda saates oma registreerimissoovi e-kirjaga või registreerudes mõne teise antud koolitust vahendava organisatsiooni kaudu.
Registreerunutele saadetakse kinnitus koolitusele registreerumise kohta kuni kolme tööpäeva jooksul e-postiga.
Õppetasu maksmine toimub üldjuhul arve alusel enne koolituse toimumist vastavalt arvele märgitud maksetähtajale või vastavalt koolituse vahendajaga kokkulepitud tingimustele.
Õppetasu tagastamise tingimused ja kord
Arve tasumisega kohustub registreerunu koolitusel osalema.
Kui koolitusel mitteosalemisest teatatakse vähemalt 5 tööpäeva enne koolituse algust, siis lepitakse koolitatavaga kokku uue koolituse aeg või tagastatakse 100% koolituse maksumusest. Koolitusele mitteilmumisel, sellest mitteteatamisel vähemalt 5 tööpäeva enne koolituse algust või koolituse poolelijätmisel õppetasu ei tagastata või kuulub juba väljastatud arve 100% ulatuses tasumisele.
Kui koolitus mingitel põhjustel ei toimu või lükatakse edasi (näiteks ei registreeru vajalik arv osalejaid), antakse registreerunutele sellest teada hiljemalt 2 päeva enne koolitust ja tagastatakse kliendi taotluse alusel makstud summad või soovi korral saab koolitushuviline kasutada juba makstud summat mõnel teisel meie koolitusel.
Koolituselt väljaarvamise tingimused ja kord
- Täiendkoolituselt väljaarvamine toimub enne koolituse algust koolitusele registreerunu kirjaliku avalduse põhjal.
- Kui õppija ei saabu kokkulepitud koolituspäeval koolitusele ja ei teata sellest ette, siis arvatakse õppija koolituselt välja.
- Täienduskoolitusasutusel on õigus õppija koolituselt välja arvata juhul kui koolituse kohta esitatud arve on tasumata ja maksetähtaeg on möödunud.
- Isik, kellele koolituse lõpus väljastatakse tunnistus täienduskoolitusel osalemise kohta, loetakse samuti koolituselt välja arvatuks.
Õppekava kvaliteedi tagamiseks peavad koolitajad omama:
- kõrgharidust – vähemalt magistrikraad
- praktilist töökogemust õpetatavas valdkonnas
- ettevõtluskogemust
Õppekavade kvaliteedi tagamiseks uuendatakse õppekavu vähemalt kord aastas.
Meie koolitustel on praktilised juhtimis- ja finantsjuhtimiskogemused ühendatud kaasaegse teooriaga. Kasutatav õppemeetod on – õppimine läbi tegevuse, kombineerides omavahel:
- kaasaegse teooria
- elulised praktilised ülesanded
- grupitööd
- praktilised juhtimissituatsioonid (case studys)
- klientide küsimustele/probleemidele lahenduste leidmise
Õppekava kvaliteedi tagamisel ja parendamisel lähtutakse klientidelt ja koostööpartneritelt saadud hinnangutest ja ettepanekutest. Koolituse lõppedes täidavad osalejad tagasisidelehe andes hinnangu ka õppekava kvaliteedile.
Õppematerjalid ja õppekeskond
Kõik koolitusel osalejad saavad teema kohta põhjalikud õppematerjalid. E-õppes ja veebikoolitustel õppematerjalid väljastatakse personaalselt e-postiga (pdf, powerpoint,, word, Excel või kokkuleppel muus formaadis) või tehakse kättesaadavaks pilveteenuses. Õppematerjalid väljastatakse peale arve (makse) laekumist või maksjalt kinnituskirja või garantiikirja saamist. Koolitusruumis toimuvatel koolitustel saavad osalejad materjalid välja trükitult.
Koolitusruumis toimuvad koolitused ja veebikoolitused sisaldavad nii auditoorset kui praktilist tööd, millele koolitaja annab koheselt tagasisidet.
E-õppe koolitusel, mis ei toimu reaalajas, esitab koolitusel osaleja iseseisvad tööd elektrooniliselt (pdf, powerpoint,, word, excell). Koolituse jooksul esitatavate iseseisvate tööde arv on märgitud õppekavas. Personaalne tagasiside koolitatavale, iseseisvatele töödele ja tekkinud küsimustele toimub telefoni- või videokõnena või Chatina.
Koolituse lõpus toimub õpiväljundite hindamine ja koolitatavale väljastatakse tunnistus.
Täienduskoolituskursusega seotud koolitajate kvaliteedi tagamise tingimused ja kord
Koolitaja/d peavad omama:
- kõrgharidust -vähemalt magistrikraad
- praktilist töökogemust õpetatavas valdkonnas
- ettevõtluskogemust
Lisaks eeltoodule peavad koolitaja/d täiendama oma teadmisi uuemate teoreetiliste lähenemistega õpetatavas valdkonnas, olema kursis muutustega majanduskeskkonnas ja antud valdkonna parimate praktikatega nii Eestis kui välismaal.
Koolitajate kvaliteedi tagamisel ja parendamisel lähtutakse klientidelt ja koostööpartneritelt saadud hinnangutest ja ettepanekutest.
Täienduskoolituskursusega seotud koolitaja/te nimed koos nende kompetentsust tõendava kvalifikatsiooni, õpi- või töökogemuse kirjeldusega on avalikustatud kodulehel.
Õppekeskkonna kvaliteedi tagamise tingimused ja kord
Õppekeskkonna kvaliteedi tagamisel ja parendamisel lähtutakse klientidelt ja koostööpartneritelt saadud hinnangutest ja ettepanekutest. Koolituse lõpus täidavad osalejad tagasisidelehe andes hinnangu ka õppekeskkonnale.
Tagasiside kogumise kord
Osalejad täidavad koolituse lõpus tagasisidelehe, kus annavad järgmised hinnangud:
- koolituse vastavus koolitatava eesmärkidele ja ootustele
- koolituse vastavus koolitatava vajadustele
- koolituse vastavus õppekavale
- hinnang õpekeskkonnale
- hinnang koolituse korraldusele
- hinnang koolitajale
- omapoolsed ettepanekud ja soovid koolituste osas.
Tagasisidelehti analüüsitakse ning vajadusel muudetakse ja täiendatakse õppekava, meetodeid ja koolituse korraldust.
Koolitustel jagatavad koolitusmaterjalid on kaitstud autoriõigusega.
Koolitusmaterjale ei tohi kasutada ärilistel eesmärkidel, levitada, muuta, reprodutseerida, eksponeerida, müüa, rentida ega avalikult näidata ilma autori kirjaliku loata. Tekkivad vaidlused püütakse kõigepealt lahendada pooltevaheliste läbirääkimistega.
Sisekoolitused ehk tellimuskoolitused
Sisekoolituste tellimisel saab klient koolitusprogrammi kokku panna koolituste teemadest, mis on hetkel talle kõige vajalikumad ja lähtudes oma organisatsiooni töötajate tasemest.
Koolitusgrupi komplekteerib klient vastavalt oma meeskonna vajadustele ja lähtudes kokkulepitud koolitusgrupi suurusest, et tagada koolituse teoreetilise osa ja praktiliste tööde kvaliteet.
Koolituse tellijaga lepitakse kokku koolitusprogrammi eesmärk, täpne õppekava sisu, õppekava maht, koolitaja/d, koolituse toimumise koht ja aeg, korralduslikud küsimused, maksumus ja maksmise tingimused.
Koolituse eest maksmine
Koolituse eet tasumine toimub vastavalt kliendiga kokkulepitud tingimustele. Kui koolitus mingitel põhjustel ei toimu või lükatakse edasi tagastatakse kliendi taotluse alusel makstud summad.
Koolituse õppekava kvaliteedi tagamiseks peavad koolitajad omama:
- kõrgharidust – magistrikraadi tasemel
- praktilist töökogemust õpetatavas valdkonnas
- ettevõtluskogemust
Sisekoolituste õpppekava kvaliteedi tagamiseks kaasatakse klient õppekava koostamisse, et tagada õppekava maksimaalne vastavus kliendi vajadustele, mille tulemusena saab klient koolitusprogrammi, mida iseloomustab:
- põhjalik ettevalmistus
- kliendi vajadustele maksimaalne vastavus
- põhjalikud õppematerjalid
- kliendile sobiva meetodi valik koolituse läbiviimisel
- praktiliste ülesannete seotus kliendi probleemidega
- kliendi küsimustele vastamine
- süsteemsus ja
- tulemuslikkus